A szabászprogram (szabásoptimalizáló program)

A szakzsargonban számtalan kifejezést használnak ugyanarra a fogalomra, amit a matematikában kétdimenziós lefedési problémának ismerünk. Leggyakoribb kifejezés a szabásoptimalizálás, de a lapszabászat, a terítékelés, táblafelosztás, szabásterv készítés is el szokott hangzani.

A szabászprogram inputját a feldolgozó program állítja elő, de lehetséges közvetlen adatbevitel vagy adatok átemelése Excel táblázatból is. A cél az optimális szabásterv gyors, automatikus előállítása, elenyésző szabási veszteséggel és a maradékok halmozódásának kiküszöbölésével. A program jelentős anyag és munkaidő megtakarítást eredményez.

A program az optimalizációs számítás elvégzése közben figyelembe veszi az alábbi feltételeket:

- szálirány
- szélezés (hossz- és keresztirányban)
- szabász- és készméret eltérése
- maradékok készlete (nem kötelező)
- egész táblák készlete
- készlethiány esetén fiktív készletet feltételezve is tud számolni
- csak a maradékok feldolgozása után nyúl az egész táblákhoz
- minimális legyen a szabási veszteség
- az utolsó táblán több lehetőség (a legjobbak) közül választható a szabási terv
- mindig van átmenő vágás
- nincs túlvágás, pontosan a rendelt mennyiség kerül szabásra

Az optimalizációhoz szükséges alapértékek: vágási vastagság, szélezés, a még felhasználhatónak ítélt maradéktábla méretei, stb. már a program telepítésekor beállításra kerültek, de igény szerint bármikor változtathatók. A futtatás kezdetén a felhasználó maga választ, hogy a feladat megoldásánál a program a készletben rendelkezésre álló táblákat veheti csak figyelembe vagy más, később beszerzendő táblákra történjen az optimalizáció. Ugyancsak el kell dönteni, hogy a készletben található maradéktáblák felhasználhatók-e. Ezután indul a számítás. Ha valaki készlet-háttér nélkül használja a programot, akkor minden futás előtt kézzel kell beírnia az aktuális táblaméreteket.

A program a számára kijelölt választékból a táblákat a feladat futása során sorban kipróbálja, megvizsgálja melyikre milyen hatásfokú szabástérkép készíthető. A legjobbat elfogadva lép tovább. Először mindig az előző feladatok során megmaradt hasznosítható maradéktáblákat próbálja felhasználni (ha lehet), s csak végső esetben nyúl az egész táblákhoz. Így gondoskodik arról, hogy a maradékok ne tudjanak a végtelenségig halmozódni.

Az egyes szabásterv variációk között a program az optimalizálási célfüggvény alapján dönt. Ennek leglényegesebb meghatározó értéke a kihasználtsági százalék. A célfüggvény értékét befolyásolják még egyéb paraméterek, súlyozó tényezők is (pl.: a terv minél többször legyen vágható, a szabásterv fajták száma minél kisebb legyen, a maradéktábla alakja, mérete minél kedvezőbb legyen az utóhasznosításkor, az egyszerűbb vágási terv előnybe részesítése, stb.). A futási paraméterek minden felhasználó számára egyénileg, testre szabottan beállíthatók, azokat a felhasználó maga is - akár futásonként - állíthatja. Ha a szabási feladatban nagyobb számú azonos méretű alkatrész szerepel, akkor beállítható egy paraméter, mellyel előnyben lehet részesíteni egy gyengébb kihozatalú, de többször ismételhető tervet a jobb kihozatalú, de csak egyszer szabható tervvel szemben. Megfelelő vágógép esetén ugyanis több táblát lehet egymásra fektetve egyszerre vágni, ami gyorsítja a munkát.

Az utolsó táblánál a program azon dolgozik, hogy az óhatatlanul adódó maradékok száma minél kisebb, méretük minél nagyobb legyen, mert későbbi felhasználásuk szempontjából ez az előnyös. A legjobb szabásterveket a képernyőre grafikusan felrajzolja és választási lehetőséget kínál: közülük melyik a legszimpatikusabb a felhasználó számára.

Az egész számítás a mai korszerű gépeken nagyon gyorsan megtörténik. Ezt az tudja csak igazán értékelni, aki próbált már papíron ceruzával (plusz saját fejével) jó szabásterveket készíteni! A kihasználtsági százalék mindig az adott feladat függvénye, nyilván rosszabb, ha csupa nagy ajtót kell csak elrendezni és természetesen jobb, ha vannak kisebb-nagyobb alkatrészek vegyesen. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy például egy átlagos konyha korpuszelemeit nem szálirányos anyagból 94-95 %-os kihasználtsággal lehet kiszabni. Az 5-6 %-os veszteségnek kb. a fele a szabási veszteség, a másik fele a technológiai veszteség (fűrészvastagság, szélezés).

A számítás után a szabástervek megtekinthetők a képernyőn illetve kinyomtathatók. A grafikus nyomtatással pontos, arányos, precíz térképet kapunk minden szükséges információval (lásd a mellékelt példát). A szabástervek után statisztikával zárul az eredményközlés: milyen alkatrészek kerültek kiszabásra, hány db, hány m2; milyen méretű táblákból mennyi került felhasználásra; milyen maradéktáblák keletkeztek; kihasználtság, felhasználható maradék, technológiai veszteség, szabási hulladék százalékos értékei az egész feladatra vetítve. A szabászok gyártási utasítása a szabászprogram által kinyomtatott szabástervek és az összesítő lap. A program az elkészített szabástervekhez felhasznált táblákat ki tudja venni a raktárkészletből, a keletkezett maradékokat vissza tudja helyezni a készletbe tetszőleges időpontban, pl. a számítás vagy a szabás után, de ez a művelet természetesen csak egyszer engedélyezett. Erről a felhasználó dönt, vagyis a táblakészlet aktualizálása előtt akár több próbafuttatást is végezhet.

A program nem csak az alapfeladat (adott táblákból szabd ki az alkatrészeket) elvégzésére alkalmas, hanem sok minden másra is

- Indítható az optimalizációs számítás csak az egész táblák figyelembe vételével és úgy is, hogy figyelembe veszi a létező maradékokat is. Maradéktáblák figyelembe vételekor először mindig azokra végzi el a kiosztást, s csak ha elfogytak a maradékok, akkor nyúl az egész táblákhoz.
- Egyidejűleg akár 50 féle táblaméret figyelembevételével tud optimalizálni. Többféle táblaméret esetén kiderül, hogy melyik táblákból hányra van szükség a minimális veszteség érdekében. Például 3000x1500-asból 4 tábla és 2000x1000-esből 3 tábla kell (és nem a 3000x1500-asból 7 vagy a 2000x1000-esből 8).
- Fiktív készletre is tud optimalizálni. Azaz, ha nincs a raktárban táblám vagy kevés van, akkor is elvégezhetem a számítást és az eredmény ismertében rendelhetem meg a szükséges anyagmennyiséget.
- Tetszés szerinti számú próbafuttatási lehetőség van. Többféle méretkombinációra vagy többféle darabszám variációra is végezhetek futtatást és az eredményeket elemezve dönthetek a végleges változat mellett.
- Állandó termékkör esetén próbafuttatásokkal meghatározható szabászati szempontból az optimális szériaszám.
- Rendszeresen gyártott fix szériák esetén próbafuttatásokkal meghatározható egy optimális táblaméret. Ha az anyagmegtakarítás annyival jobb, érdemes lehet nem standard, hanem egyedi méretű táblákat rendelni a gyártótól.
- A program számára nem jelent nehézséget, hogy nagyszámú szabandó alkatrész optimális kiszabását számolja. Semmiféle problémát nem jelent, hogy egy alkatrészféléből 1 vagy 100 vagy akár 10000 a kiszabandó mennyiség.
- Nagyszámú alkatrész szabása esetén a program megadja, hogy hány táblán ismételhető a szabásterv. Ez különösen előnyös, ha a vágógép technológiai adottságai lehetővé teszik több egymásra tett tábla egyidejű vágását.
- Stb. Lehet hogy most nem is jutott eszembe minden lehetőség, de mindig az élet hozza a problémát és megkeressük a lehetőséget, hogyan lehet megoldani a program segítségével.

A programrendszer több mint 10 éves folyamatos fejlesztői munka eredményeképpen alakult, csiszolódott mai színvonalára. Több száz helyen használják az egyszemélyes kisvállalkozóktól a nagy cégekig (pl. CARDO, FALCO, stb.) bezárólag.

A program több verzióban is kapható. Az alapszoftver egy kisipari verzió (mindig van egy keresztülmenő vágás), a nagyipari verzió többféle hálós vágási módot is figyelembe tud venni:
- csak 1 hálóba lehet vágni, fejvágás nincs
- osztott asztallal 2 hálóba lehet vágni, fejvágás nincs
- osztott asztallal 2 hálóba lehet vágni, fejvágás lehetséges
- 1 hálóba lehet vágni, fejvágás lehetséges
- osztott asztallal 2 hálóba lehet vágni, fejvágás felül és alul is lehetséges
A hálós vágási módokat nagy alkatrész darabszám esetén érdemes alkalmazni. Futtatható a program minimális túlvágás engedélyezésével is és a túlvágás letiltásával is (ez utóbbi esetben a hálósan nem leszabható alkatrészeket utólag kisipari vágási technológiával kell leszabni).

Az érdeklődőkkel beszélgetve csodálkozva tapasztalom, hogy milyen sokan hiszik: szabászprogram és szabászprogram között nincs más különbség, csak az ára! Na most a háromkerekű bicikli és a személyautó is jármű, mégis van közöttük egy árnyalatnyi különbség! A szabási feladat során olyan nagyszámú variáció létezik, hogy azt még a mai gyors számítógépek sem tudják mind végigvizsgálni. A variációk egy részét lehet csak átnézni és a cél az, hogy lehetőleg ezek között legyenek a jó megoldások mind. Az egyes programok más-más módszert használnak erre, és ettől függ hatékonyságuk.

Nem mindegy, hogy milyen szabászprogramot használ egy vállalkozás. Tételezzük fel, hogy az AMORF szabászprogram csak 1-2 százalékkal (márpedig minimum ennyivel) jobb, mint bármelyik másik, esetleg „olcsóbb” program, akkor nézzük, hogy mit is jelent ez forintban. Egy szabászatban napi 5-10-15 (vagy még több) táblát szabnak, mikor mennyit. Vegyünk átlag 10 táblát, ez kb. 55 m2. Ha feltételezünk csak 1 m2 megtakarítást, s ennek árát nagyon szerényen ezer forinttal vesszük figyelembe, akkor egy hónapra vegyünk 20 munkanapot, 5 hónap alatt ez 100 nap, minimum százezer forint anyagmegtakarítás! Most akkor melyik az „olcsó” program?

1

Etikettező program

Az etikettező program lehetővé teszi, hogy a szabott alkatrészek a további munkafolyamatok során könnyen és biztosan beazonosíthatók legyenek. Az azonosításra szolgáló információkon kívül (méret, megnevezés, anyag), az etiketteken szerepelhetnek a további megmunkálásokra vonatkozó utasítások is: mely élekre kerüljön élzáró, milyen fúrások legyenek, milyen a marás mintája. Az etikettek nyomtatása a szabásterveken előforduló alkatrészek sorrendjében történik, többféle etikett típusra, méretre lehet nyomtatni és az etikettek információs tartalma valamint elrendezése is lehet eltérő. Egyedi kívánságokat is figyelembe tudunk venni. A szabászgépről lekerülő az alkatrészre csak rá kell tenni az öntapadós etikettet és már rajta is minden információ.

2

Automata illesztés

Az AMORF régi használói közül jó néhányan fejlődésük során eljutottak odáig, hogy automata szabászgépet üzemeltek be. Sajnálattal tapasztalták, hogy a gépekhez adott gyári programok kevésbé hatékonyan bánnak az anyaggal, mint azt az AMORF-ban megszokták. Felmerült az igény, hogy az optimalizálás történjék az AMORF-fal és az eredmények kerüljenek át a szabászgépre, az ott elvárt formátumba, s a szabás ennek alapján történjen.

Ezért készítettünk egy programot, mely végrehajtja az adatok kívánt konverzióját és azokból szabási utasításokat generál az automata gép számára.

Így néz ki a szabásterv az AMORFban:

3

Az automata szabászgép számítógépéhez egy második monitort csatlakoztatva egyidejűleg látható az egyik monitoron az AMORFos szabásterv, míg a másikon az automata változat. Ezáltal megspórolható az idő és pénzigényes nyomtatás.

Ugyanez a terv az automata szabászgép programjában a konverzió után így látható:

4

A bemutatott szabásterven látszik, hogy „hálós” szabás lehetséges. Ez azért érdekes, mert ilyen esetben a szabás gyorsítható. A leszabott csíkok ugyanis egymásra tehetők és a keresztvágások egyszerre végezhetők. Nem minden program ismeri fel a lehetőséget és ezért minden csíkot egyenként szab le hosszában, majd keresztben darabolja. A mi programunk képes rá, hogy mérlegelje: hány csík tehető egymásra. Ez a maximális vágási vastagságból számítható s ennek ismeretében adhatók a vágási utasítások. Például ha a vágási maximum 100 mm, akkor a képen látható utasítások alapján szab a gép. Ha már eleve például két tábla van egymáson, akkor ennek a ténynek a figyelembe vételével történik a csíkok számának meghatározása.

Ha a megengedett vágási magasság maximum csak 80 mm, akkor a vágási utasítások az alábbiakra módosulnak:

[Intestazione]

Descrizione=ETIKTEST 11001 kis pista

Lunghezza= 2750

Larghezza= 2070

Spessore= 18.0

AltPacco= 18.0

[Righe]

NumeroRighe= 9

1=RP, 6.4, 1,0,0,0,0

2=P,2530.8, 1,0,0,0,0

3=RY, 6.4, 1,0,0,0,0

4=Y, 120.0, 4,0,0,0,0

5=X, 630.0, 3,0,0,0,0

6=Y, 120.0, 4,0,0,0,0

7=X, 630.0, 3,0,0,0,0

8=Y, 120.0, 3,0,0,0,0

9=X, 630.0, 3,0,0,0,0

Természetesen a program akkor is felismeri a gyorsítás lehetőségét, ha nem a teljes szabási terv hálós, hanem csak annak egy része. Ha egy felhasználó arra vállalkozik, hogy két csíkot is egymás mellé tesz, akkor erre is lehetőséget biztosítunk.

top